21 رفتار برای افزایش اعتماد به نفس شما

راه های افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس جز معقوله هایی محسوب می شود که در صورت نداشتن آن درصد احتمال رسیدن به هدف مورد نظر را به شدت کاهش می دهد. هنگامی که به خودمان ایمان داشته باشیم ، می توانیم کنجکاوی ، تعجب ، لذت بی بهانه یا هر تجربه ای را که روح انسان را آشکار می سازد ، را تجربه کنیم.

حتما کسانی که اعتماد به نفس خوبی دارند از زندگی خود راضی‌اند. به‌طور ناخودآگاه دیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در مقابل چه بسیار افرادی که با وجود مهارت‌های مختلف، فقط به‌خاطر این که اعتماد به نفس کافی نداشته‌اند، از مسیر موفقیت جا مانده‌اند.

چگونه بر ترس هایمان غلبه کنیم؟

به نظر میرسد این سوالی است که همه ما حداقل یک بار در زندگی با آن روبرو شده ایم،  اما یکی از راه های حل این مساله کار کردن بر روی اعتماد به نفس و عزت نفس است. من با تکیه بر اعتماد به نفسم در طول سال های زندگی خود توانستم با ترس هایم روبرو شوم

 با کار بر روی اعتماد به نفس و عزت نفس خود . بدون اینکه واقعاً به این اصطلاحات فکر کنم ، این کاری است که من در طول سالها انجام داده ام ، و این همان چیزی است که به من کمک کرد سرانجام بر ترس های خود غلبه کنم، و در نهایت آرزوهایم را دنبال کنم. البته  بدون شک هنوز ترس هایی با من است. اما اکنون می دانم که می توانم با آنها مقابله کنم، تا بتوانم آن دیوار ترس را بشکنم و از آن عبور کنم. من اکنون بارها این کار را کردم و هر بار موفقیت من، باعث موفقیت های بیشتری شده است.

بسیاری از مواردی که به شما پیشنهاد می کنیم باعث می شود افراد نسبت به خود احساس بهتری داشته باشند و در واقع به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند. وقت گذاشتن برای برنامه ها و رؤیاهای خود ، انجام کارها به روش متفاوت با سایر افراد و به طور کلی لزوماً «متناسب بودن» با اعتماد به نفس پایین بسیار دشوار است.

راه های بدست آوردن اعتماد به نفس

فکرها و حقیقت کلام شما هیچگاه به واقعیت مبدل نمی شود. اگر عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارید نمی توانید برای رؤیاهای خود وقت بگذارید، از قالب سنتی همیشگی تان خلاص شوید و خود واقعی تان باشید.

علاوه بر این برخی افراد تمایز زیادی بین عزت نفس و اعتماد به نفس قائل می شوند. در این مقاله ، من به این تفاوت اشاراتی خواهم کرد، شاید تفاوت ظریف اما مهمی وجود داشته باشد. تفاوت این است که آیا شما اعتقاد دارید که شایسته احترام دیگران هستید (عزت نفس) و اینکه آیا به خودتان اعتقاد دارید (اعتماد به نفس) . در پایان ، هر دو به یک نتیجه یکسان می رسند، اقداماتی که در ذیل به آنها اشاره می کنم باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس می شود.

چگونه کنترل اعتماد به نفس خود را بدست آوریم؟

اگر اعتماد به نفس کمی دارید، آیا می توانید کارهایی را انجام دهید که باعث تغییر آن شوید؟ آیا اعتماد به نفس شما در کنترل شماست؟ اعتماد به نفس بالا ژنتیکی نیست، لازم نیست برای افزایش اعتماد به نفس به دیگران متکی باشید. حتی اگر فکر می کنید که خیلی لایق پیشرفت نیستید ، خیلی باهوش نیستید ، یا خیلی جذاب نیستید و هر فکر منفی دیگر درباره خودتان … شما می توانید تغییر کنید.

شما می توانید به فردی شایسته احترام تبدیل شوید ، و آنچه می خواهید را دنبال کنید . شما می توانید این کار را با در دست گرفتن کنترل زندگی خود و به دست آوردن کنترل اعتماد به نفس خود انجام دهید. با انجام اقدامات مشخص که باعث بهبود صلاحیت شما ، از تصویر ذهنی خودتان می شود ، می توانید بدون کمک شخص دیگری، اعتماد به نفس تان را افزایش دهید.

در زیر ، 21 روش را بیان می کنم که به شما در انجام این کار کمک می کند. هیچکدام از آنها باعث انقلاب در اعتماد به نفس شما نیستند و هیچکدام به تنهایی این کار را انجام نمی دهند. این لیست قطعاً جامع ترین لیست دنیا نیست. اینها فقط برخی از موارد مورد علاقه من هستند، چیزهایی که شاید برای من اثرگذاری بیشتری داشته است.

لازم نیست همه آنها را انجام دهید ، مثل یک دستور العمل یا پروتوکل… آنهایی را انتخاب کنید که برای شما جذاب هستند ، شاید در ابتدا فقط دوتا از این تکنیک ها را انتخاب و آنها را امتحان کنید. اگر آنها کار نکرد و برای شما اثری نداشت ، بعدی را امتحان کنید. اگر آن هم دوباره موثر واقع نشد ، دیگری را امتحان کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس، توانایی‌های خود را افزایش دهید

هیچ چیز مانند آموزش و بالابردن مهارت هایمان اعتماد به نفس ما را بالا نخواهد برد. برای بالا بردن سطح علمی خودتان برنامه ای مشخص داشته باشید. لیستی از کتاب هایی که در زمینه رشته کاری تان است را تهیه شروع به مطالعه آنها کنید. بهترین زمان یک روز خود را به مطالعه کتاب اختصاص دهید. از مطالعات خود یادداشت برداری کنید و زمان مطالعه روزانه خودتان با تعداد صفحه ی آن را یادداشت کنید. مطالب یاد گرفته از مطالعات خود را به دیگران آموزش دهید و در اولین فرصت  آنها را عملی کنید. مثلا اگر برای ارتباط مهارتی جدید آموخته اید به سرعت آن تکنیک را در رفتار خود منعکس کنید. بگذارید مهارت های تان بخشی از زندگی تان شود.

برای افزایش اعتماد به نفس، مثبت فکر کنید

یکی از چیزهایی که حدود دو سال پیش هنگام شروع کار یاد گرفتم، این بود که چگونه می توان افکار منفی را جایگزین موارد مثبت کرد. چگونه می توانم افکار خود را واقعاً تغییر دهم و با این کار اتفاقات عالی رخ دهد. با این مهارت بسیارکوچک ، من توانستم ظرف یک سال یک تغییرات زیادی را رقم بزنم. شاید به نظر ساده به نظر بیاید اما همین یک کار می تواند تمام زندگی شما را زیبا کند. کتاب خوشبینی آموخته شده اثر مارتین سلیگمن می تواند عمیقا به شما کمک کند.

برای افزایش اعتماد به نفس افکار منفی را بکشید

این مورد با مورد بالا شباهت زیادی دارد، اما به خاطر اهمیت زیاد، من آن را به یک مورد جداگانه تبدیل کردم. شما باید یاد بگیرید که از صحبت کردن خود ، افکاری که در مورد خود داریو آنچه انجام می دهید ، آگاه باشید. وقتی کاری را شروع می   کنید ، گاهی ذهن شما شروع به گفتن می کند ، “این خیلی سخت است. این کار را رها کن برو تلویزیون ببین معمولا کاری را برای انجام انتخاب می کنیم که انجام آن از همه بی اهمیت تر است. ” خیلی زود یاد گرفتم که این گفتگوی منفی را بشناسم و خیلی زود ترفندی را یاد گرفتم که همه چیز در زندگی من تغییر کرده است: تصور می کنم یک فکر منفی یک اشکال در ذهنم است و من هوشیارانه مراقب این اشکالات خواهم بود. وقتی یکی را گرفتم ، روی آن پا می زنم (البته از نظر ذهنی) و آن را له می کنم. سپس آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید :

  • من می توانم این کار را انجام دهم! چون قبلا هم توانسته ام

برای افزایش اعتماد به نفس خودآگاهی خودتان را افزایش دهید

خودآگاهی لذت ما را از زندگی افزایش می دهد، خودتان را بشناسید. لیستی از نقاط قوت و ضعف خود، موفقیت ها و شکست هایتان بنویسید. بر روی نقاط قوت خود تکیه کنید و از آن در راه رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. حتی اگر نتوانید نقاط ضعف خود را از بین ببرید باز هم شناخت آن کمک کننده است. بررسی موفقیت هایتان علاوه بر انرژی دهی به شما کمک می کند تا شرایطی که منجر به موفقیتان شده است را دریابید و مجدد آنها را برای رسیدن به اهداف تان به خدمت بگیرید. مثلا من متوجه شدم بعضی از موفقیت هایی که در زندگی ام به دست آورده ام با انگیزه رقابت با دوستانم رقم خورده و از آن به بعد سعی کردم گاهی برای بالا بردن انگیزه ام خود را در رقابت قرار دهم.

برای شناخت راه‌های افزایش اعتماد به نفس در کودکان کلیک کنید

برای افزایش اعتماد به نفس انگیزه ی خود را بالا ببرید

هر شب هنگام خواب و صبح هنگام بیداری به لحظاتی فکر کنید که به رویاهایتان رسیده اید و با جزیی ترین حالات انعکاس نتایج آن را در زندگی تان تصور کنید. این کار به شدت انگیزه تان برای انجام برنامه تان و تحمل سختی ها در راه رسیدن به آن را بالا می برد.

برای افزاییش اعتماد به نفس انگیزه خود را افزایش دهیدبرای افزایش اعتماد به نفس مثبت عمل کنید

بیش از اینکه فقط به فکر مثبت باشید ، باید آن را عملی کنید. عمل و رفتار شما ، در واقع ، کلید رشد اعتماد به نفس است. اینکه یاد بگیرید مثبت فکر کنید یگ چیز است و اینکه بتوانید شروع به کار مثبت کنید یک چیز دیگر. اما هنگامی شروع به کار کنید ، فکرتان را هم تغییر می دهید ، شما همان چیزی هستید که انجام می دهید ، بنابراین اگر کاری را که می کنید تغییر دهید ، آنچه را که هستید تغییر می دهید. به روشی مثبت عمل کنید ، به جای اینکه به خود بگویید که نمی توانید ، عمل کنید ، مثبت باشید. حتی اگر شکست بخورید حداقل یاد گرفته اید این راه شما را به مقصد نمی رساند، پس راه دیگری را امتحان کنید.

یک کلید مهم موفقیت ، اعتماد به نفس است. یک کلید برای اعتماد به نفس آماده سازی است.

 آماده شوید

اگر فکر می کنید که به خوبی عمل نمی کنید ، اعتماد به نفس تان پایین است. تا آنجا که ممکن است با آماده کردن خودتان، این احساس را نابود کنید. آماده نبودن یعنی تجربه یک شکست جدید. در مورد امتحان فکر کنید: اگر درس نخوانده باشید ، به توانایی های خود برای موفقیت در کنکور اعتماد به نفس زیادی نخواهید داشت. اما اگر به سختی مطالعه کنید ، آماده می شوید و بسیار مطمئن تر خواهید بود. اکنون به زندگی به عنوان امتحان خود فکر کنید ، و خود را آماده کنید.

برای افزایش اعتماد به نفس آرام صحبت کنید

چنین رفتار ساده ای، می تواند تفاوت زیادی در نحوه درک دیگران از شما داشته باشد. شخص دارای اقتدار ، با طومانینه وآرام صحبت می کند. این اعتماد به نفس او را نشان می دهد. شخصی که سریع صحبت می کند احساس می کند جرفهایش ارزش گوش کردن را ندارد، زیرا نمی خواهد دیگران را برای چیزی که شایسته گوش دادن  نیست منتظر بمانند. حتی اگر اعتماد به نفس کسی که به آرامی صحبت می کند را احساس نمی کنید ، سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید. این باعث می شود احساس اطمینان بیشتری داشته باشید. البته دقت کنید در این کار افراط نکنید.

برای افزایش اعتماد به نفس راست و محکم بایستید و راه بروید

خیلی ها فکر می کنند آدم های با اعتماد به نفس بالا راست و محکم راه می روند اما نتایج پژوهش های علمی نشان می دهد ، خود این کار باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می شود.

یک هدف کوچک مشخص کنید و به آن برسید

بیشتر مردم غالباً در هدف گذاری های خود دچار اشتباه می شوند و بعد از ناکامی ، دلسرد می شوند. در عوض ، به دنبال چیزهای کوچک اما قابل دستیابی باشید. هدفی را تعیین کنید که می دانید می توانید به آن دست پیدا کرده و سپس به آن برسید. شما در مورد آن احساس خوبی خواهید کرد. اکنون یک هدف کوچک دیگر تعیین کنید و به آن برسید. هرچه بیشتر به اهداف کوچک برسید ، در آن بهتر خواهید بود و احساس بهتری خواهید داشت. به زودی اهداف بزرگتر (اما هنوز هم قابل دستیابی) را تعیین خواهید کرد و به آنها نیز خواهید رسید. برای انتخاب هدف، چیزی را انتخاب کنید که حداقل 30 درصد آن را پیموده باشید مثلا اگر هدف تان این است که به حقوق 100 میلیون در ماه برسید باید در حال حاضر ماهی 30 میلیون درآمد داشته باشید. اما اگر حقوق تان 3 میلیون است فعلن هدف تان رسیدن به حقوق 10 میلیون می تواند منطقی باشد.

برای رسیدن به هدف تان زمان تعیین کنید

برای مثال تعیین کنید تا مهر سال آینده به حقوق 10 میلیون برسید. اگر در زمان تعیین شده به هدف تان نرسیده اید زمان دیگری مشخص کنید. البته دقت کنید بعد از یک سال شما باید به بخشی از هدف تان رسیده باشید در غیر این صورت برای آن تلاش قابل ستایشی نکرده اید. شاید نیاز باشد با یک مشاوره وارد بحث شوید یا حتی برای خود یک مربی انتخاب کنید.

 یک عادت کوچک را تغییر دهید

چیز بزرگی نیست ، مثل ترک سیگار. فقط یک چیز کوچک ، مثل نوشتن روزانه. یا اینکه 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. یا هنگام بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید. کاری کوچک که می دانید می توانید انجام دهید. این کار را برای یک ماه انجام دهید. وقتی این کار را انجام دادید ، شما احساس داشتن صد میلیون تومان را خواهید کرد. امتحان کنید ضرری را تجربه نمی کنید.

سوال های خودتان را تغییر دهید

وقتی به پاسخ دلخواه خود نمی رسید، شاید معنایش این است که نیاز دارید سوال خود را تغییر دهید. برای مثال چرا بقیه به من احترام نمی گذارند ؟ سوال بهتر این است چیکار کنم به من احترام بزارن ؟

برای افزایش اعتماد به نفس لبخند بزنید

یکی از راههای دیگرکه حتما جواب خواهد داد و فورا اثر آن را حس خواهید کرد، لبخند است. وقتی لبخند می زنم فوراً احساس بهتری پیدا می کنم و به من کمک می کند تا نسبت به دیگران نیز مهربان تر باشم. یک کار کوچک که می تواند یک واکنش زنجیره ای و دومینو واری داشته باشد. روزهای بود که درگیر مشکلات زیادی بودم اما صبح وقتی از خانه بیرون می آمدم لبخند می زدم و ناخودآگاه حال خوبی را تجربه می کردم.

سپاسگزار باشید

مارتین سلیگمن روانشناس مثبت نگر تحقیقات زیادی برای سطح رضایت مندی از زندگی انجام داد. او اول فاکتور های ثروت، زیبایی و مشهور بودن را سنجید. او فکر می کرد که اگر شخصی این سه را داشته باشد ، سطح رضایت از زندگی اش بالا می رود. اما دید بالاترین سطح اثر گذاری این سه عامل ماکزیمم 13 درصد است. در کمال تعجب تحقیقات او نشان داد که تشکر کردن بالاترین سطح رضایت یعنی 31 درصد را نشان داد. حتی شخصی که تشکر می کند هم سطح رضایت از زندگی اش بالا می رود. و اینجاست که معنای این شعر بیشتر و بیشتر درک می شود. شکر نعمت روزی ات افزون کند کفر نعمت از درت بیرون کند.

ورزش کنید

بعید می رسد کسی باشد که این توصیه را در لیست خود قرار ندهد. ورزش یکی از قدرتمندترین فعالیتهای من در چند سال اخیر بوده است و باعث شده است تا نسبت به خودم احساس بهتری داشته باشم. برای کلاس شنای پیشرفته ثبت نام کردم که رشد و تجربه لحظات خوب در استخر باعث لذت زیادی در من می شد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در هفته چند بار پیاده روی کنید و به سرعت فواید آن را خواهید دید. فقط لازم است شروع کنید .

برای افزایش اعتماد به نفس ورزش کنیدخود را با دانش توانمند سازید

به طور کلی توانمندسازی خود یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد اعتماد به نفس است. شما می توانید از جهات مختلف این کار را انجام دهید ، اما یکی از مطمئن ترین راه های توانمند سازی خود ، دانش است. بیشتر شدن دانش ، به شما اطمینان بیشتری می دهد و با انجام تحقیق و مطالعه دانش بیشتری می گیرید. اینترنت یک ابزار عالی است.کتاب ، مجله و موسسات آموزشی نیز بسیار موثر خواهند بود.

 به کارهای عقب افتاده ی خود برسید

لیستی از کارهای عقب افتاده ی شما که در آنها جا مانده اید را بنویسید، صبح اول این کار را انجام دهید.قطعا احساس خوبی تجربه خواهید کرد.

روی چیزهای کوچک کار کنید

تلاش برای به دست آوردن یک پروژه یا کار عظیم می تواند برای هر کسی ، حتی بهترین ما ، طاقت فرسا و دلهره آور و ترسناک باشد. درعوض، یاد بگیرید که تکه های کوچک را جدا کنید و در پشت سر هم کار کنید. دستاوردهای کوچک کوچک باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و آنها به دستاوردهای بزرگ می افزایند. بیاموزید که مثل همیشه اینگونه کار کنید و مطمئن باشید به زودی اعتماد به نفس تان صد چندان خواهد شد.

یک کارکوچک و ساده انجام دهید

مثلا میز خود را پاک کنید. این ممکن است یک کار کوچک و ساده به نظر برسد (ممکن است دوباره برای بعضی از شما آنقدر کوچک باشد). اما همیشه برای من انرژی بخش بوده است. اگر میز من شروع به کثیف شدن کند و دنیای اطرافم دچار آشفتگی شود ، پاک کردن میز کار من باعث می شود یک قطعه کوچک از زندگی من تحت کنترل من شود.این کار ایجاد کننده ی آرامشی ست در مرکز طوفان اطرافم. اگر در منزل یا محل کار خود نیستید مثلا پیامک ها و فایل های گوشی خود را مرتب کنید. امتحان کنید باعث انگیزه بخشی تا می شود

گذشته شما راهنمای امروزتان است

به زمان هایی فکر کنید که موفقیتی کسب کردید اما در ابتدا برای شروع ترس زیادی داشتید

چه درسهایی می توانید یاد بگیرید؟ اعتماد به نفس شما هنگام رسیدن به آن چیز چگونه بود؟ آیا فرایندی وجود دارد که شما برای غلبه بر آن ترس طی کرده اید؟ اگر چند نمونه از غلبه بر ترس هایتان را در اختیار دارید ، ممکن است متوجه الگوهایی شوید که می توانید برای غلبه بر چالش های فعلی که باعث ترس شما می شود ، استفاده کنید.

این تمرین ساده فکر کردن به شما ثابت می کند که توانایی غلبه بر چیزهایی را که از آن می ترسید را ، دارید. آگاهی از دستاوردهای قبلی می تواند به تقویت اعتماد به نفس کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تبادل نظرات از طریق اینستا گرام ما را دنبال کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

بر روی ستاره‌ها کلیک کنید تا میزان رضایت‌مندی‌تان ثبت شود.

میزان رضایت‌مندی 3.5 / 5. شمارش آرا 11

هیچ نظری ثبت نشده است! شما اولین نفر باشید ...

0 0 پیام
امتیاز مطلب
0 پیام ها
بازخورد درون خطی
نمایش همه پیام ها
0
لطفا دیدگاه خود را بیان کنیدx