چگونه قضاوت نکنیم؟علت قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

نویسنده مقاله:
سلاله سادات اصل علوی پايدار

چگونه قضاوت نکنیم ؟ اصلا علت قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟ انسان ها می پندارند به تنهایی می توانند از پس هر کاری بر بیایند و یا برخی می پندارند می توانند برای همیشه تنها زندگی گنند. حقیقت این است که این امر هزگز امکان پذیر نیست و ما به صورت فطری نیاز به برقرای ارتباط با دیگران داریم. اما مشکل اینجاست که تا وقتی قوانین این ارتباط (مهارت ارتباط موثر) را ندانیم بارها در روابطمان به بن بست خواهیم خورد. بن بست هایی که به لحاظ عاطفی موجب ناکامی ما می شوند و  در عوض ما به جای آموزش و رفع این مشکل، تصمیم میگیریم دیگر با کسی ارتباطی نداشته باشیم!

یکی از مورادی که در پژوهش ها ثابت شده است که به شدت مخرب است و روابط را به انتها می رساند، قضاوت کردن طرف مقابل است. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی عملی با زیربنای علمی به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از آنها این رفتار مخرب را تا حد امکان در روابطتان مدیریت کنید.

چگونه صحبت کنیم تا طرف مقابل را نشکنیم؟

بسیاری از ما ناخواسته در صحبت با طرف مقابل با جملاتی نسنجیده، موجب خورد شدن او می شویم و رابطه را با این کارمان به سمت سردی می کشانیم. به همین منظور در زیر به چنین عبارات هایی اشاره شده است که نباید از آنها در مکالمات استفاده کنیم، زیرا با استفاده از آنها اینگونه به نظر می رسد که قصد کنترل طرف مقابل را داریم و یا او را مورد قضاوت قرار می دهیم:

 • برچسب های بحرانی: عباراتی مانند « تو اینگونه … هستی» عباراتی هستند که ماهیت وجودی فرد را زیر سوال می برند و واکنش خوبی در پی نخواهد داشت.
 • عبارات دستوری: عباراتی مانند این کار را انجام بده، در مکالمات آسیب زننده هستند.
 • عبارات اتهامی: «تو اصلا مواظب نیستی»، « تو نمیدانی من چه حسی دارم» «تو توجه نمیکنی»، این عبارات باعث می شود جرو بحثی تمام عیار شکل بگیرد.
 • عباراتی که شامل مقصر دانستن طرف مقابل است: تو باعث شدی که این اتفاق بیفتند…
 • تفاوت فرهنگی: برای داشتن ارتباط به دور از قضاوت فهمیدن فرهنگ طرف مقابل بسیار بسیار حائز اهمیت است. زیرا برخی حالات چهره و برخی جملات در فرهنگ های مختلف، مفاهیم مختلفی دارد. در مواقعی که فرهنگ های مختلفی بین دو طرف مکالمه وجود دارد، باید بدانند به طور جدی از نصیحت کردن طرف مقابل بپرهیزند.
 • برای جلوگیری از قضاوت باید کلیشه های ذهنی خود درباره انسان ها را دور بریزید.
 • برای اینکه ارتباط بدون قضاوت شکل بگیرد باید محیطی که در آن صحبت می کنند آرام و به دور از وسایل الکترونیکی باشد.
 • برای جلوگیری از قضاوت باید بدانیم انسان ها ارزش های متفاوتی دارند. اگر آنها چیزی می گویند که به مذاق ما خوش نمی آید، به این معنی نیست که آنها اشتباه می کنند، بلکه آنها در حال پیروی از ارزش هایشان هستند.

 چگونه از مورد قضاوت قرار گرفتن در روابط نترسیم؟JDVWqOvufk 1

همانطور که پیش تر توضیح دایم، قضاوت در روابط اجتناب ناپذیر است ( برای مطالعه بیشتر و راهکار ذهن آگاهی برای دوری از قضاوت در روابط کلیک نمایید)، اما میتوان آن را کاهش داد. همچنین باید خودمان را برای قضاوت شدن از جانب دیگری آماده کنیم. اما چگونه؟ در زیر برای کم کردن آسیب مورد قضاوت واقع شدن، راهکارهایی ارائه شده است:

قدم اول:  اعتماد به نفس در صحبت کردن داشته باشید.

برای این کار باید

 1. خودگویی هایتان را به چالش بکشید.

اگر شما صبح تا شب کنار گوشتان کسی باشد که مدام سرتان داد بزند، مسخره تان کند، سرزنش کند، و …در پایان روز چه حسی خواهید داشت؟ بله درست است خیلی از ما با افکار منفی که مستقیما طرف حسابشان خودمان هستیم، روز به روز اعتماد به نفس خودمان را پایین می آوریم.  بنابراین باید خودگویی هایمان را مثبت کنیم و هوشیار باشیم تا دائما خودمان را مورد قضاوت های منفی قرار ندهیم، در واقع برای خودمان سمی نباشیم ( چگونه انسان های سمی را از زندگی مان حذف کنیم).

 برای این کار می توانید زمانی که شروع به منفی گویی ذهنی از خود کردید و به اصطلاح حال خودتان را گرفتید، . با صدای بلند بگویید « به خودت سیلی نزن» یا بگویید «بس کن». حنی می توانید از تکنیک « کش بستن به مچ دست» نیز استفاده کنید. به این صورت که وقتی شروع به خودگویی های منفی کردید، کش را بکشید و به خود گوشزد دهید. البته این کار به این معنی هم نیست که از صبح تا شب از خودتان تعریف کنید. فقط کافیست از خودگویی های منفی دوری کنید.

 1. یک مهارت جدید یا قدیمی خودتان را انتخاب کنید که واقها در آن مهارت عملکرد بالایی داشته باشید و سپس از همین امروز برای انجام آن برنامه ریزی کنید. این کار به صورت ضمنی موجب احساس رضایت شما از زندگی و در نتیجه ارتباط موثر با دیگران خواهد شد.
 2. گاهی ما در مواردی مورد قضاوت قرار میگیریم که خودمان هم میدانیم چیز درستی نیست و باید تغیر کند. خب چرا برای تغییر دادنش تعلل می کنید. برای جلوگیری از قضاوت های بعدی بهتر است چاره ای بیاندیشید.
 3. برخلاف تصور و پژوهش های گذشته، اعتماد به نفس در حین صحبت کردن را نمی شود به صورت ساختگی ایجاد کرد، به عبارت دیگر نمی توانید فیلم انسان های با اعتماد به نفس را بازی کنید زیرا در این حالت فرد مقابل شما از حالت های چهره، نحوه ایستادن شما و در اخر تن صدای ساختگی شما و یا… و خواهد فهمید که شما در حال فیلم بازی کردن هستید. انسان های زیرک این حالت را زیر 60 ثانیه متوجه می شوند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از قضاوت های مخاطبان، به صورت زیربنایی روی اعتماد به نفستان کار کنید.

چگونه قضاوت نکنیمقدم دوم:  شما در مرکز دنیا قرار ندارید!

یعنی همه مردم قرار نیست انقدر راجع به شما فکر کنند! پس لزومی ندارد تا این حد از مورد قضاوت واقع شدن بترسید. اگر هم دیدید در حین صحبت کسی در حال قضاوت کردن شماست، خودتان را در آن موقعیت به چالش بکشید و به خود بگویید بگذار در این فرصت من این آدم را از نحوه حرف زدنش بیشتر بشناسم! یعنی به صحبت هایش و کلماتی که انتخاب می کند دقت کنید، و برداشتتان را از نقطه نظرش در ذهنتان ثبت کنید. امتحان کنید، در چنین شرایطی شما فرد مقابلتان را با مجوموعه ای از نقات قوت و ضعف خواهید یافت که دیگر قضاوت کردنش برایتان چندان اهمیتی نخواهد داشت.

نکته ای که  باید به آن توجه کنید این است که شما پلیس افکار مردم نیستید. بنابراین بگذارید هر طوری که دوست دارند فکر کنند.

قدم سوم: تقویت مثبت اندیشی.

یکی از راه های دوری کردن از قضاوت در مکالمات و کاهش آسیب مورد قضاوت قرار گرفتن، تقویت مثبت اندیشی است. بهترین تمرین مثبت اندیشی نیز شمردن سه اتفاق مثبت در طول روز است که حال شما با ان اتفاقت خیلی خوب شد. این سه اتفاق را در دفترچه ای ثبت کنید. هر چه بتوانید اتفاقات ریزتری را بنویسید، در تمرین موفق تر هستید. مثلا اگر سر صبحانه یک استکان چای داغ نوشیدید که برای لحظه هایی از نوشیدن ان لذت بردید، آن را بنویسید. این تمرین در کوتاه ترین مدت شما را مثبت اندیش تر خواهد کرد.

چگونه مکالمه ای که با قضاوت سمی شده است را نجات دهیم؟

تکینک FORD برای زنده نگه داشتن یک مکالمه

زمانی که با گفتارها و رفتارهای نابه جا از جمله قضاوت کردن، مکالمه ای را به سمت خاموش شدن می کشانیم. در صورتی که اهمیت آن مکالمه برایمان بسیار مهم است میتوانیم از این تکینیک برای احیای آن استفاده کنیم.

کلمه FORD ابتدای حروف انگلیسی کلمات زیر است.

 • Family
 • موضوع خانواده، موضوعی است که به مکالمه جهت تازه ای می بخشد. حتی آنهایی که با خانواده خود نیز ارتباط چندانی ندارند، باز هم صحبت کردن از خانواده موثر است. فقط باید حواستان باشد طوری صحبت را به سمت خانواده بکشید که طرف مقابل به اصطلاح بدتر به دیوار نخورد! مثلا بدون مقدمه نگویید « خب، رابطه ات با خانواده ات چطور است؟ حالشان خوب است؟»
 • برای باز کردن بحث میتوانید به یک خاطره بامزه از خانواده خود اشاره کنید. و یا مثلا در مورد پژوهش علمی که درباره موضوع خواهر و برادر ها و ژن های مشترک است و شما به تازگی آن را مطالعه کرده اید، صحبت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بعضی ها ممکن است اتفاقات خانوادگی ناگواری را تجربه کرده باشند. بنابراین اگر دیدید صحبت در این موضوع ادامه پیدا نکرد، روی این مساله اصرار نکنید.
 • Occupation
 • هر فردی به کاری مشغول است و شغل یا سرگرمی ای دارد. فقط حواستان باشد وقتی میخواهید این موضوع را باز کنید، شبیه مصاحبه گرها برای استخدام نباشید. برای باز کردن بحث شغل، وقتی از طرف مقابل پرسیدید چی کاره ای و او جوابش را داد. در مرحله بعد لازم است در مورد شغلش احساس و هیجان مثبت نشان دهید. مثلا عباراتی همچون من همیشه دوست داشتم شغلم این باشد، یا من برای فلان مشاغل احترام خاصی قائلم و… استفاده کنید.

حواستان باشد تحت هیچ شرایطی راجع به شغل او جوک نگید و یا حتی نگویید « این که میگویند کسانی که فلان شغل را دارند، شخصیتاشن این گونه است، درست است؟» منظور این است که به کلیشه های ذهنی موجود در هر شغل اصلا اشاره نکنید که این کار خودش باب قضاوت های سنگین را  باز میکنه.

 • Recreation
 • صحبت درباره سرگرمی های یک فرد و اینکه در اوغات فراغت چی کاری انجام می دهد و به چه چیزی علاقه دارد، لحظه های طلایی یک رابطه است.برای این کار کافیست حواستان به روند مکالمه باشد و وقتی احساس کردید، بنابه هر دلیلی، مکالمه در حال خاموش شدن است، با پرسیدن این سوال میتوانید آن را از این وضعیت نجات دهید. بهتر است بپرسید « شما در زمان های آزاد، چه فعالیت هایی را انجام میدهید؟»

فقط به این مساله توجه کنید که وقتی طرف مقابلتان از سرگرمی ای حرف میزند که شما هیچی از آن نمیدانید. اظهار نظر بیهوده نکنید، و یا نترسید که هیچی نمیدانید. در عوض در پاسخ به صحبت های او بگویید چه جالب. دوست دارم راجع به این فعالیت، بیشتر بدانم. اگر هم دارید با کسی حرف میزنید که شدیدا مشغول به کار است و از آن دسته ادم های معتاد به کار است. او را نصیحت نکنید و نگویید تفریح هم بخشی از زندگی است و لازم است… زیرا با این کار او نه تنها به حرف شما گوش نمی کند، بلکه روند ارتباط و مکالمه وضعیت وخیم تری را پیش خواهد گرفت.

در چنین شرایطی صحبت را به این سمت ببرید که پس آنطور که متوجه شدم، شما از کارتان خیلی لذت می برید  و  گویی کارکردن برای شما نوعی تفریح محسوب می شود. اگر پاسخ این حرف شما نیز «نه» بود. مکالمه را اینگونه ادامه دهید که اگر روزی زمان خالی داشتید، دوست دارید چه کارهایی انجام دهید.

 • Dreams
 • صحبت درباره آرزوها خیلی مساله شخصی ای است. ولی اگر بتوانید مکالمه ای معنی دار در این زمینه با هم داشته باشید، طرف مقابلتان به شدت به شما علاقه مند خواهد شد و همچنین از آن پس دوست دارد زمان بیشتری را با شما به صحبت بپردازد. زیرا بسیاری از افراد فرصت صحبت کردن از آرزوهایشان را با هر کسی ندارند، و اگر آرزوهایش را با شما در میان بگذارد، برایش فردی خاص خواهید شد و صمیمیت رابطه تان افزایش خواهد یافت.

انسان ها همیشه دوست دارند توسط دیگران درک شوند و اعتبارشان پیش این افراد بالا برود. در همین راستا صحبت کردن درباره آرزوها و گوش دادن بدون قضاوت به آنها، این فرصت طلایی را برایشان فراهم میکند. به علاوه اینکه اگه بتوانید با اشتیاق او را برای برنامه ریزی و رسیدن به آرزوهایش تشویق کنید به اصطلاح گل را زده اید.

البته برای باز کردن صحبت در این موضوع، نباید به یک باره بپرسید که خب آرزویت چیست؟ در این صورت دوباره مکالمه یخ می کند! بهتر است قبلش درباره علایق و سرگرمی هایش بپرسید و سپس حدس بزنید که با این علایق می تواند چه آرزویی در سر داشته باشد و با او در میان بگذارید. مهم نیست حدستان درست باشد یا نه. این حدس شما، سر صحبت را باز خواهد کرد.

تکنیک FORD تکینک بسیار خوبی برای بهبود یک مکالمه رو به خاموشی است. فقط باید حواستان باشد وقتی بحث را در یکی از موضوعات بالا باز کردید، در حین آن دوباره فرد مقابل را به بار قضاوت نگیرید و یا مثل یک بازجو از او سوال های پی در پی نپرسید.  همچنین برای بهبود مکالمه بهتر است خودتان نیز در هر موضوعی که از طرف مقابل سوال می کنید، نظر و خواسته خود را بگویید و خودافشایی داشته باشید.

چگونه قضاوت نکردن را تمرین کنیم؟چگونه قضاوت نکنیم

در  زیر تکنیکی ارائه شده است که با انجام منظم و آگاهانه آن، می توانید قضاوت در مکالمات روزمره خود را به حداقل برسانید.

تکنیکDUAL

این روش توسط لئو باباوتا، به عنوان روشی برای ارتباط بدون قضاوت، طراحی شده است. کلمه DUAL اول حروف انگلیسی عبارات زیر است:

 • Don’t pass judgment

اصطلاحا به این معنی است: انگشت اشاره به سمت دیگری نداشته باشید.

در قدم اول به مدت چند روز، زمانی که کسی را قضاوت کردید، آن را یادداشت کنید و ببینید چه فکری در ذهن شما و چه کاری از جانب او موجب شد تا او را مورد قضاوت قرار دهید. با تکرار منظم این کار، میتوانید از موقعیت هایی که ممکن است قضاوت شما را برانگیخته شود آگاه شوید و در موقعیت های بعدی از آن خودداری کنید.

 • Understand

درک کنید.

در قدم بعدی یادگیری مهارت همدلی ( مهارت همدلی در دوره من برتر، من برتر دوره تغییر و تحول یک سالهدوره های من) و نگاه گردن به زندگی از دریچه دنیای پدیداری فرد مقابل است، اصطلاحا کفش های او را بپوشید و سپس راه بروید. از او درباره گفته هایش سوال بپرسید و سعی کنید فکر و وقایع پشت حرف او را درک کنید.

 • Accept

پذیرش داشته باشید.

این را بپذیرید، اگر چه کمی مشکل است. اینکه همه مثل شما فکر نمیکنند، افراد نقطه نظرات مختلفی به دنیا دارند و الزاما نقطه نظر شما درست نیست و نمیتوانید آن را به کسی تحمیل کنید. این را بدانید که همه انسان ها به خاطر زندگی که داشته اند، تجربه های متفاوتی به دست آورده اند و لذا دیدگاه ها یشان نیز میتواند متفاوت باشد. هر انسانی با دیگری ارزش های متفاوتی دارند و این ایرادی ندارد.

 • Love

زمانی که بتوانید تفاوت های دیگران را بپذیرید. سعی کنید ارتباط بین ارزش های آنها و تجربه هایی که از سر گذرانده اند را بیابید. آن وقت میتوانید آن ها را همانطور که هستند بپذیرید. یعنی میتوانید آنها را همانطور که هستند، دوست داشته باشید.

تکنیک های ارائه شده، تکنیک های علمی از سوی روانشناسان برای رفع قضاوت در روابط می باشد، بنابراین می توانید به طور واقعی پس از انجام آنها به طور منظم شاهد بهبود روابط خود باشید. آنچه مهم است این است که در زندگی، بسیاری از چیزها از جمله برقرای ارتباط با دیگران، یک مهارت اکتسابی است نه ذاتی. لذا آن کسی باهوش است که به دنبال یادگیری مهارت های زندگی (من برتر دوره تغییر و تحول یک ساله)  صحیح و با کیفیت باشد، نه اینکه منفعلانه بگوید زندگی همین است، باید سوخت و ساخت!

« برای موفقیت خارج از چارچوب بیاندیشد»

سلاله سادات اصل علوی پایدار

دکتری روانشناسی سلامت

موضوعات مرتبط:

محصول جلوگیری از قضاوت کردن در ارتباط (دکتر محمد کاظم زاده)

0 0 پیام
امتیاز مطلب
0 پیام ها
بازخورد درون خطی
نمایش همه پیام ها
فهرست
بیش از 2000 دقیقه آموزش رایگان دکتر محمد کاظم زاده رو در صفحه پکیچ رایگان از دست نده 
Click Me
close-image
0
لطفا دیدگاه خود را بیان کنیدx
()
x