تقویت عزت نفس کودکان 8-1 ساله

نویسنده مقاله:
سلاله سادات اصل علوی پايدار
عزت نفس کودکان 8-1 ساله

عزت نفس کودکان1-8 سالعزت نفس چیست ؟

برای عزت نفس تعاریف زیادی وجود دارد؛ اما هدف من این است تا تعریفی ساده اما کاربردی برای عزت نفسکه بتواند در باالبردن عزت نفس کودکتان یاری رسان شما باشد را ارائه دهم.
عزت نفس یعنی احساس خوبی که به خود داریم. عزت نفس به کودکان کمک می کند تا چیزهای تازه را امتحان کنند، از خطرات جان سالم به در برند و مشکالتشان را حل کنند. عزت نفس پایه و اساس محکمی ست برای یادگیری و پیشرفت.
عزت نفس در مورد دوست داشتن خودتان و کسانی ست که شما را دوست دارند، عزت نفس پایین یه معنای عدم اعتماد به نفس نیست.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس :

اعتماد نفس یعنی فقط به خود اعتقاد دارید و می دانید چه کاری را خوب انجام می دهید اما عزت نفس یعنی خودم را دوست دارم. برای مثال ممکن است شما خوب رانندگی می کنید و 10 سال باشد که تصادف هم نکردهباشید.

پس توانایی شما در رانندگی خوب و اعتماد به نفس باالیی در رانندگی دارید اما هیچوقت در جمع دوستانتان به رانندگی خود افتخار نمی کنید یا از خود به عنوان یک راننده خوب حرفی به میان نمیارید یعنی عزت نفس شما پایین است.
وقتی صحبت از اعتماد به نفس می شود معموال پای یک توانایی یا مهارت به میان می آید اما عزت نفس احساس کلی ست که نسبت به خودتان دارید.

منابع اصلی عزت نفس در کودکان :

دانستن اینکه کودک می داند به خانواده ای تعلق دارد که عاشقش هستند و بی هیچ شرطی برای او ارزش قائل هستند
گذراندن وقت با کیفیت در کنار خانواده شان برای کارهایی که برایشان مهم است مورد ستایش خانواده هستند و برای کارهای جدید نیز مورد تشویق قرار میگیرند.
*مهم ترین کاری که می توانید برای تقویت عزت نفس فرزندتان انجام دهید این است که به فرزند خود بگویید که او را دوست دارید. سعی کنید بدون دلیل به او نشان دهید که او را دوست دارید و قدردان بودنش هستید.

عزت نفس کودکان1-8 سالروابط خانوادگی ، ارتباطات ، احساس تعلق و عزت نفس فرزندتان

ارتباط با خانواده هایتان و کسانی که به کودک اهمیت می دهند، برای عزت نفس فرزند شما مفید است. این احساس خوب او ، نسبت به جایگاه خود در خانواده نزدیک و گسترده شما بیشتر می شود. ارتباط با دوستان و افراد جامعه به فرزند شما کمک می کند که بر قراری رابطه با دیگران را یاد بگیرد که می تواند عزت نفس او را تقویت کند.
چند ایده برای پرورش اعتماد به نفس فرزندتان از طریق روابط ذکر شده است.حس فرزندتان را نسبت به خانواده ، فرهنگ و اجتماع خود تقویت کنید. عکس های خانوادگی فرزند خود رانشان دهید و از داستان های خانوادگی با او حرف بزنید. در جشن های مذهبی یا ملی مناسبتی شرکت کنید ،
کودک خود را تشویق کنید در یک باشگاه ورزشی مورد عالقه خود ثبت نام کند و یا به یک گروه فرهنگی بپیوندد.
فضایی ایجاد کنید که فرزندتان از بودن در کنار خانواده خود احساس ارزشمند بودن داشته باشد. یکی از راههای انجام این کار درگیر کردن فرزندتان در کارهای جاری خانه است. وقتی همه اعضا در اداره صحیح خانواده سهیم هستند ، همه ی خانواده احساس اهمیت و ارزشمندی می کنند.
با دوستان فرزندتان به احترام برخورد کنید و فضایی ایجاد که باعث خوشحالی آنها شود. فرزندتان را تشویق کنید در محل زندگی تان ، در ساختمانی که ساکن هستید دوستانی پیدا کند و هر چند گاهی به خانه تان دعوتش کند.

وقت با کیفیت و عزت نفس فرزندتان

وقت با کیفیت یعنی زمانی که در حال بازی با فرزندتان هستید یا در ارتباط با کودکتان هستید تمام توجه شما به اوست ، در آن هنگام در حال چک کردن پیغام هایتان یا اکسپلور شبکه ی مجازی تان نیستید و یا هر چیزی که بخشی از تمرکز شما به آن درگیر شود. وقتی فرزندتان به سمت تان آمد و می خواهد با شما حرف بزند، در شروع صحبت هایش گوشی تان را کنار بگذارید و به او نشان دهید که تمام توجه شما به اوست. ساخت کاردستی یا ایده های مشترکی که با هم دارید نیز می تواند کمک کند تا احساس تعلق و همزبانی را درخانواده بیشتر کند و می تونه برای عزت نفس فرزندتان مفید باشد.

چند ایده برای بهبود زمان با کیفیت :

آداب و رسوم خانوادگی تان را بیشتر کنید. اینها می توانند شامل خواندن داستان در هنگام خواب یا بوسیدن فرزندتان در هنگام خداحافظی به شکلی ویژه یا هر کار حسی و حرکتی که مخصوص خانواده شما باشد. مثال ما هنگام خداحافظی با هم مثل نظامی ها دست مون در کنار سر قرار میدیم و برای هم بوس می فرستیم.
به فرزندتان اجازه دهید در کارهای خانه به شما کمک کند هر چند که ممکنه باعث بشه اون کار در زمان طوالنی با با بهم ریختگی منزل تان انجام شود. این کار باعث میشه احساس مفید بود در او بیشتر شود.
در کارهای جاری خانه به خصوص فعالیت هایی که به او مربوط می شود و یا در تصمیم گیری ها نظر او را هم جویا شوید.
کارهایی که فرزندتان از آن لذت می برد را در برنامه تان قرار دهید . این کار می تواند کمک در درست کردنکیک با شما باشد ، یا حل یک پازل. پیدا کردن کارهایی که فرزندتان آنها را دوست دارد زیاد سخت نیست.

اگرکارهای مورد عالقه فرزندتان را نمی دانید ، شاید علتش اینه که هنوز وقت کافی برای او اختصاص ندادید ، بهش فکر کنید و تالش کنید تا عالقه مندی هاشو بشناسید ، این اطالعات از فرزندتان همیشه می تونه بهتون کمککنه تا وارد دنیای پدیداری فرزندتان بشید.

موفقیت یا شکست و عزت نفس فرزندتان

موفقیت ها و دستاوردهایی که او به دست می آورد به کودک کمک می کند تا احساس خوبی به خودش داشته باشد. اما قرار نیست فرزند شما در همه کارها موفق شود ، ولی شما هنوز می توانید تالش و عزم او را ستایشکنید و به او یادآوری کنید این موارد به او در موفقیت در سایر زمینه ها یا دفعه بعدی کمک می کند.
روش های زیادی برای کمک به فرزند ما شما در کسب موفقیت ، و یا کنار آمدن با شکست وجود دارد.
 وقتی فرزند شما مشکلی دارد ، او را ترغیب کنید که با آرامش فکر کند ، به نظرات دیگران گوش فرا دهد و راه حل های ممکن را برای امتحان کردن ارائه دهد. بهترین راه برای ایجاد این مهارت مهم در زندگی این است که او این الگو را از شما یاد بگیرد یعنی وقتی خودتان به مشکلی برخورد می کنید
همان طوری برخورد کنید که دوست دارید او رفتار کند.

مثال زمانی را تعریف کنید که به مشکلی خوردید و مراحل باال را در کارهایی خودتان به او نشان دهید، بهتره از کارهایی بگید که او هم حضور
داشته و رفتارهای شما را دیده است به کودک خود کمک کنید تا چیزهای جدید یاد بگیرد و به اهداف خود برسد. وقتی فرزندتان کوچکتر
است این کار بیشتر ستایش و تشویق او هنگام یادگیری کارهای جدید است.

مثال در هنگام دوچرخه سواری در کنارش باشید و او را تشویق کنید اما وقتی فرزند شما بزرگتر می شود باید خودتان دست بکار شوید و مثال هفته یکروز دو نفری با هم دوچرخه سواری کنید و در تمرین های او کمکش کنید.
 برای دستاوردها و موفقیت های بزرگ و کوچک او متناسب با آن جشن بگیرید. گاهی همین کهاحساس شادی شما را ببینید و خوشحالی خود را بروز دهید کافیست. به یاد داشته باشید تالشفرزندتان را ستایش کنید نه لزوما نتیجه کارهای او را. مثال وقتی تیکه پازلش را در جهات مختلف امتحان کرد و در نهایت آن را درست گذاشت به او آفرین بگویید.
 موفقیت ها و پیشرفت های او یادآوری کنید. در مورد خاطرات خاص و چیزهایی که به آنها رسیده
صحبت کنید.
 به او بگویید شکست هم بخشی از یادگیری ست. مثال وقتی در فوتبال نمی تواند توپ را بگیرید، به او بگویید من می توانم ببینم که تو چقدر برای گرفتن آن تالش کردی.
 به فرزند خود بیاموزید که در صورت عدم موفقیت، هم با خودش با مهربانی رفتار کند. بهترین روش این آموزش الگو سازی است، مثال وقتی کیک جدیدی درست کردید و خراب شده است، بگویید ظاهرش خیلی خنده دار شده اما به جاش بودی خوبی داره. یجورایی دارید بهش یاد میدید که به داشته هاش
تمرکز کنه نه نداشته هاش و نیمه ی پر لیوارن رو ببینه

مواردی که می تواند به عزت نفس کودکان آسیب برساند

پیام هایی که نکات منفی را به کودک انتقال می دهد ، برای عزت نفس مفید نیست. به عنوان مثال تو کندی ، تو شیطنت داری، قلدری، یا تو متهم هستی و … وقتی کودکان کاری را انجام میدهند و شما دوست ندارید، بهتر است به آنها بگویید که در عوض چه کاری می توانند انجام دهند. به عنوان مثال ، نگویید شماتکالیف خود را انجام نداده اید، بگویید شما باید بشینید و سواالت ریاضی خود را تمام کنید.
پیام هایی که حاکی از آن است که زندگی بدون فرزندان بهتر خواهد بود ممکن است به عزت نفس آنها آسیب برساند. به عنوان مثال ، اگر پول مدرسه تو نبود می توانستیم امسال ماشین بخریم.

نادیده گرفتن کودکان ، عدم توجه به آنها نیز برای عزت نفس او مفید نیست. برای مثال من از رفتارهای تو خسته و مربض شدم. اخم کردن یا آه کشیدن همیشگی یا دفعات زیاد وقتی او می خواهد با شما صحبت کند نیز ممکن است همان برداشت را برای او ایجاد کند.
مقایسه منفی با فرزندان دیگر ، هر کودکی در خانواده نقاط قوت و ضعف فردی متفاوتی دارد. بهتر است به جای مقایسه دستاوردها و موفقیت های هر کدام را بیان کنید.
البته گاهی برای همه والدین پیش می آید که احساس ناامیدی و خستگی خواهند داشت. اما اگر والدین این پیام را برسانند که همیشه در مورد فرزندانشان چنین احساسی دارند ، کودکان این پیام را دریافت می کنند که مزاحم هستند.

تغییراتی مانند خانه، مدرسه یا جدایی و طالق ممکن است عزت نفس شما اثر بگذارد اما اگر رفتارها، رسومخانوادگی و فعالیت های جاری را با او ادامه دهید و همچنان به فرزندتان عشق بورزید. این امر به کودک شما کمک می کند حتی با تغییر چیزهای اطراف خود ، نسبت به خود و هویت خود احساس خوبی داشته باشد.برای جلوگیری از این مشکل وارد سایت bartariha.comشوید. و در اینستا ما را دنبال کنید.

0 0 پیام
امتیاز مطلب
0 پیام ها
بازخورد درون خطی
نمایش همه پیام ها
فهرست
بیش از 2000 دقیقه آموزش رایگان دکتر محمد کاظم زاده رو در صفحه پکیچ رایگان از دست نده 
Click Me
close-image
0
لطفا دیدگاه خود را بیان کنیدx
()
x